Pozostałe technologie

Cybernetyczne oko, chip do mózgu, teleportacja, komputer kwantowy

Już w zeszłym roku przeprowadzono program testów eksperymentalnego urządzenia Orion, cyberwszczepu konwertującego obraz przechwycony przez kamerę na impulsy elektroniczne wysyłane bezpośrednio do ludzkiego mózgu. Dzięki temu urządzeniu przywrócono mężczyźnie częściowo zmysł wzroku. Po siedmiu latach od jego utraty w wyniku wypadku samochodowego, pierwszy raz zobaczył świeczki na swoim urodzinowym torcie i kontury kształtów.

Oczywiście nie jest to powalająca jakość widzenia, ale np. naukowcy z Hong Kong University of Science and Technology stworzyli już sztuczne oko o możliwościach zbliżonych do ludzkiego, a nawet niektórych parametrów lepszych od naturalnego.

Np. czas reakcji sztucznego oka na zmianę oświetlenia wynosi 20 milisekund, a naturalnego od 40 do 150.

Teoretycznie syntetyczne oko może też mieć dużo wyższą rozdzielczość, ponieważ naturalna ludzka siatkówka ma około 10 milionów komórek wykrywających światło na centymetr kwadratowy, a sztuczna aż 460 milionów czujników światła na centymetr kwadratowy. Problemem jednak jest tutaj okablowanie, którego w tej chwili nie zmieścimy w protezie oka.

źródła:

Cybernetyczne oko przywróciło mężczyźnie wzrok

Orion – implant mózgowy dla niewidomych. Innowacyjne rozwiązanie

Naukowcy stworzyli cybernetyczne oko niemal idealnie odwzorowujące ludzkie

Sztuczne oko o możliwościach zbliżonych do naturalnego
Gates Musk mem
Zaprezentowano polski samochód elektryczny marki Izera, który do produkcji ma trafić w 2023 roku. Mają to być niedrogie rodzinne auta.