Czy żyjemy w symulacji?

Czy rzeczywistość nie istnieje, dopóki nie zaczniemy jej mierzyć?

Najważniejsze tematy

  • Kod komputerowy wynaleziony przez naukowca Claude Shannon'a w 1940 roku jest zapisany w strukturze natury
  • Teleportacja (splątanie kwantowe)
  • Eksperyment z dwoma szczelinami - Doświadczenie Younga z 1801 roku
  • Ograniczenia nałożone na naszą rzeczywistość np. prędkość światła
  • Wielki wybuch, a odpalenie symulacji

1:14 Elon Musk: Jakieś 40 lat temu mieliśmy ponga. Dwa prostokąty i kropka. [widok z gry Pong] Tym były gry. Teraz, 40 lat później, mamy fotorealistyczne symulacje 3D, w które symultanicznie grają miliony osób i z każdym rokiem stają się coraz lepsze. Wkrótce będziemy mieli rzeczywistość rozszerzoną, rzeczywistość wirtalną. Jeśli rozważać jakikolwiek rozwój, to gry staną się nierzoróżnialne od rzeczywistości. Po prostu nie do odróżnienia.

2:26 Elon Musk: Szansa na to, że znajdujemy się w podstawowej rzeczywistości to 1 do miliardów

0:31 - 2:30 Kod komputerowy wynaleziony przez naukowca Claude Shannon'a w 1940 roku jest zapisany w strukturze natury

6:55 - 7:23 SciFun: Albo rzeczywistość jest faktycznie rzeczywista, albo jest doskonałą symulacją wszystkich praw fizyki wszechświata. To oczywiście oznacza, że twórcy tej symulacji posiadają całą wiedzę o wszechświecie. Wiedzą absolutnie wszystko o wszystkim. Być może patrzą na nas, słyszą, znają przeszłość itd. To byłoby nawet całkiem zabawne, bo wielu ludzi wierzy przecież w niewidzialne i niewykrywalne, wszechmocne i wszechwiedzące istoty, które stworzyły wszechświat i nas samych.

7:23 - 7:37 Dodatkowo jeśli symulacja zawiera w sobie wszystkie prawa wszechświata, to gdyby udało się ją w jakiś sposób shackować, to dzięki takiej wstecznej inżynierii moglibyśmy wydobyć z niej wszystkie te dane. Wszystkie dane o naszym wszechświecie.
4:03 - 7:35 Czy rzeczywistość nie istnieje dopóki nie zaczniemy jej mierzyć? - Eksperyment z dwoma szczelinami - Doświadczenie Younga z 1801 roku

Część grup naukowców dokonało już przeteleportowania stanu cząstki - kubitu oraz kutritu.

Działa to tak, że jeśli weźmiemy dwie splątane ze sobą cząstki i umieścimy je w dowolnej odległości od siebie, to zadziałanie na jedną cząstkę, powinno odpowiednio zmienić stan tej drugiej, od razu, bez żadnego opóźnienia czasowego. Chińscy naukowcy dokonali tego na odległość około od 500 do 1400km.

Jak to możliwe, że zmieniając coś w jednym miejscu, coś od razu zmieni się gdzie indziej? W grach i symulacjach komputerowych to nic dziwnego. Czy w związku z tym żyjemy w symulacji, a wielki wybuch był tylko uruchomieniem programu?

źródła:

Pierwszy obiekt teleportowany z Ziemi na orbitę. Chiński eksperyment jak science fiction

Naukowcy pomyślnie teleportowali kutrit. To dotychczas najbardziej złożona jednostka informacji poddana temu eksperymentowi

Rick & Morty - Oni wszyscy są szaleni [Netflix]

INNE CIEKAWE MATERIAŁY

W świecie danych - Cyfry (Prawo Benforda) [Netflix]